Illinois General Assembly - Bill Status for HJRCA0043
Illinois General Assembly

  Bills & Resolutions  
  Compiled Statutes  
  Public Acts  
  Legislative Reports  
  IL Constitution  
  Legislative Guide  
  Legislative Glossary  

 Search By Number
 (example: HB0001)
Search Tips

Search By Keyword

 Bill Status of HJRCA0043  102nd General Assembly


Short Description:  CON AMEND-REDISTRICTING

House Sponsors
Rep. Ryan Spain - Michael D. Unes - Carol Sente, Grant Wehrli, David McSweeney, Tim Butler, Thomas M. Bennett, Chad Hays, Jerry Lee Long, Norine K. Hammond, Daniel Swanson, Linda Chapa LaVia, Margo McDermed, Steven A. Andersson, Keith P. Sommer, Avery Bourne, C.D. Davidsmeyer, Randy E. Frese, David B. Reis, David A. Welter, Sara Wojcicki Jimenez, Terri Bryant, Dave Severin, Mark Batinick, Nick Sauer, John M. Cabello, Keith R. Wheeler, Thomas Morrison, Christine Winger, Tony McCombie, Brad Halbrook, Allen Skillicorn, David S. Olsen, David Harris and Jeff Keicher

Last Action
DateChamber Action
  1/8/2019HouseSession Sine Die
 
ILCON Art. IV, Sec. 2 
ILCON Art. IV, Sec. 3 


Synopsis As Introduced
Proposes to amend the Legislature Article of the Illinois Constitution. Provides that provisions concerning legislative redistricting apply to Congressional Districts. Requires that districts, in addition to being compact, contiguous, and substantially equal in population, must also comply with the federal Constitution and law, provide racial and ethnic minorities with equal opportunity to participate in the political process, provide racial and ethnic minorities who constitute less than a voting-age majority of a district with an opportunity to substantially influence the outcome of an election, respect geographic integrity of units of local government, respect communities sharing common social or economic interests, and not discriminate against or in favor of any political party or individual. Replaces the current method of legislative redistricting with the following: a 16-member commission, appointed by the Chief Justice of the Supreme Court and the most senior Supreme Court Judge of a different political party in accordance with specified criteria, shall adopt and file with the Secretary of State redistricting plans for Legislative, Representative, and Congressional Districts following a series of public hearings by August 1 of the year following a federal decennial census; permits the public to submit maps during the map drawing process for consideration by the Commission; and, if a redistricting plan is not adopted by August 1 of the year following a federal decennial census, then a seventeenth member shall be appointed to the Commission and redistricting plans shall be filed by September 1. Adds provisions concerning the membership of the Commission and budgetary matters related to the Commission. Removes the requirement for each Legislative District to be divided into two Representative Districts. Effective upon being declared adopted and applicable to redistricting beginning in 2021 and to the election of General Assembly members beginning in 2022.

Actions 
DateChamber Action
  2/26/2018HouseFiled with the Clerk by Rep. Ryan Spain
  2/27/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
  2/27/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Michael D. Unes
  2/27/2018HouseRead in Full a First Time
  2/27/2018HouseReferred to Rules Committee
  2/27/2018HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
  3/9/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. David McSweeney
  3/12/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Tim Butler
  3/12/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Grant Wehrli
  3/27/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
  4/3/2018HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. David McSweeney
  4/3/2018HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Tim Butler
  4/3/2018HouseRemove Chief Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. David McSweeney
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Tim Butler
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas M. Bennett
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Chad Hays
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jerry Lee Long
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Norine K. Hammond
  4/3/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Daniel Swanson
  4/4/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Kathleen Willis
  4/4/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Linda Chapa LaVia
  4/4/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Margo McDermed
  4/4/2018HouseAdded Chief Co-Sponsor Rep. Carol Sente
  4/4/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Steven A. Andersson
  4/10/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith P. Sommer
  4/11/2018HouseMotion Filed to Discharge Rules Committee Rep. Ryan Spain
  4/13/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Avery Bourne
  4/17/2018HouseRemoved Co-Sponsor Rep. Kathleen Willis
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. C.D. Davidsmeyer
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Randy E. Frese
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. David B. Reis
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. David A. Welter
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Sara Wojcicki Jimenez
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Terri Bryant
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Dave Severin
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Mark Batinick
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Nick Sauer
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. John M. Cabello
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Keith R. Wheeler
  4/19/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Thomas Morrison
  5/8/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Christine Winger
  5/16/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Tony McCombie
  5/23/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Brad Halbrook
  5/25/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Allen Skillicorn
  5/25/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. David S. Olsen
  5/25/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. David Harris
  7/2/2018HouseRule 19(b) / Motion Referred to Rules Committee
  8/15/2018HouseAdded Co-Sponsor Rep. Jeff Keicher
  1/8/2019HouseSession Sine Die

Back To Top