Illinois General Assembly - Bill Status for HB5861
Illinois General Assembly

  Bills & Resolutions  
  Compiled Statutes  
  Public Acts  
  Legislative Reports  
  IL Constitution  
  Legislative Guide  
  Legislative Glossary  

 Search By Number
 (example: HB0001)
Search Tips

Search By Keyword

 Bill Status of HB5861  102nd General Assembly


Short Description:  ELEC CD-ST CENTRAL COMMITTEE

House Sponsors
Rep. Tom Cross - William B. Black - Jim Durkin - JoAnn D. Osmond - Brent Hassert, Ed Sullivan, Jr., Timothy L. Schmitz, Elizabeth Coulson, Bob Biggins, Patricia Reid Lindner, Ruth Munson and Michael Tryon

Last Action
DateChamber Action
  1/9/2007HouseSession Sine Die

Statutes Amended In Order of Appearance
10 ILCS 5/7-8from Ch. 46, par. 7-8


Synopsis As Introduced
Amends the Election Code. With respect to the State central committee of a political party organized under Alternative A, provides that each member of the national party committee, appointed pursuant to the bylaws of the State central committee, serves at the pleasure of the State central committee. Provides that if a member of the national party committee is determined removed by a majority weighted vote of the State central committee, the member of the national party committee is deemed disqualified to hold office and there is a vacancy in office. Effective immediately.

Actions 
DateChamber Action
  11/16/2006HouseFiled with the Clerk by Rep. Tom Cross
  11/16/2006HouseChief Co-Sponsor Rep. William B. Black
  11/16/2006HouseChief Co-Sponsor Rep. Jim Durkin
  11/16/2006HouseChief Co-Sponsor Rep. JoAnn D. Osmond
  11/16/2006HouseChief Co-Sponsor Rep. Brent Hassert
  11/16/2006HouseFirst Reading
  11/16/2006HouseReferred to Rules Committee
  11/16/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Ed Sullivan, Jr.
  11/16/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Timothy L. Schmitz
  11/21/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Elizabeth Coulson
  11/21/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Bob Biggins
  11/28/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Patricia Reid Lindner
  11/30/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Ruth Munson
  12/7/2006HouseAdded Co-Sponsor Rep. Michael Tryon
  1/9/2007HouseSession Sine Die

Back To Top